Russian   
ABOUT THE PROJECT STATE CULTURE AND ART HISTORY GEOGRAPHY AND NATURE PEARLS OF RUSSIA TOURISM GUEST BOOK  
 Russia History   Historic Personalities
 :: Articles
Baghowut K. F.
Bagration P. I.
Barclay de Tolly M. B.
Bulganin N. A.
Chervyakov A. G.
Chichagov P. V.
Davidov D. V.
Dokhturov D. S.
Dorokhov I. S.
Dzerzhinsky F.E.
Ermolov A. P.
Gorchakov A.I.
Kalinin M.I.
Khrapovitsky M. E.
Konovnitsin P. P.
Kostenetsky V.G.
Kosygin A.
Kulnev J.P.
Kutaisov A. I.
Kutuzov M.I.
Miloradovich M. A.
Molotov V.M.
Neverovsky D. P.
Orlov-Denisov V. I.
Osterman-Tolstoy A. I.
Petrovsky G. I.
Platov M. I.
Potemkin J. A.
Rasputin G.Y.
Senyavin D. N.
Stolypin P.A.
Suvorov A.V.
Tuchkov A. A.
Ushakov F.F.
Uvarov F. P.
Vasilchikov I. V.
Volkonsky S. G.
Voroshilov K.Y.
Wittgenstein P. Ch.
 :: Search
Search in articles
Search in current section
 :: Constructor
 :: Game server
 :: Test

Molotov V.M.

Molotov V.M.Vyacheslav Mikhailovich Molotov, Chairman of the Council of People's Commissars of the USSR, was born Feb. 25, 1890, Kukarka, Nolinsk region, Vyatka province, Russia.

Vyacheslav Molotov joined the Russian Social Democratic Workers' Party in 1906. He was involved in the revolutionary activities and was twice arrested by the tsar regime. In 1917 he entered the executive committee of the Petrograd Soviet and was a member of the Military Revolutionary Committee on the eve of the Bolshevik coup. In 1918 he was the chairman of the Petrograd regional council for people's economy, but then the Bolshevik Central Committee sent him to the Volga region. In a quick turn of events, he was transferred first to Nizhny Novgorod, then to Donetsk and eventually became a secretary (1920-1921) of the Central Committee of the Ukrainian Bolshevik party. The 9th congress of the Russian Bolshevik party elected him a candidate member (Apr. 1920 - March 1921) of the Central Committee and the next congress promoted him to the party elite. He attained full membership (March 1921 - June 1957) on the Central Committee and the Orgburo (March 16, 1921 - Dec. 21, 1930). In addition, Molotov was elected a secretary of the Central Committee (March 16, 1921 - Dec. 21, 1930) and a candidate member of the Politburo (March 16, 1921 - Jan. 1, 1926).

Working in the secretariat under Joseph Stalin's supervision from 1922, Molotov became his staunch supporter against other party factions. Molotov's position earned him full membership in the Politburo (Jan. 1, 1926 - Oct. 5, 1952). With the help of Stalin, he then assumed control of the Moscow Municipal Committee as the first secretary (1928-1929) and purged the Moscow organization of its anti-Stalin elements. When the Stalin faction expelled Aleksey Rykov from his party and state posts, Molotov was made chairman of the Council of People's Commissars of the USSR on Dec. 19, 1930. He also assumed the chairmanship in the the Council of Labor and Defense (Dec. 19, 1930 - Nov. 23, 1937). As head of the Soviet government, Molotov approved all the most notorious Stalin's endeavors such as collectivization, industrialization and political purges. By the time of World War II, Molotov replaced Maksim Litvinov as people's commissar for foreign affairs (May 3, 1939 - March 15, 1946). He negotiated the Molotov-Ribbentrop Pact (August 1939) with Nazi Germany, but in May 1941 Stalin dismissed him as head of government and assumed the office himself. Molotov remained deputy chairman (May 6, 1941 - Aug. 16, 1942) and then became first deputy chairman (Aug. 16, 1942 - March 15, 1946). During World War II he also served on the State Defense Committee as deputy chairman (June 30, 1941 - Sep. 4, 1945) and negotiated alliances with Great Britain and the United States.

Reorganization of the Soviet ministerial structure made Molotov First deputy chairman of the Council of Ministers (March 19, 1946 - June 29, 1957) and minister for foreign affairs (March 19, 1946 - March 4, 1949), but he resigned the foreign office in favor of Andrey Vyshinsky in 1949. Though Molotov was elected a full member of the party Presidium (Oct. 16, 1952 - June 29, 1957), which replaced the Politburo in 1952, his influence in early 1950s weakened. Only Stalin's death saved him from being another defendant in a show trial. The joint session of the party Central Committee, the Council of Ministers and the Presidium of the Supreme Soviet again installed Molotov as the foreign minister (March 5, 1953 - June 1, 1956), but his disagreements with Nikita Khrushchev resulted in his dismissal. He was made minister of state control (Nov. 21, 1956 - June 29, 1957), but unsuccessful attempt of Molotov and other party conservatives to remove Khrushchev in June 1957 fatally ruined his career. He was mercilessly striped of his posts in June 1957 and sent to Mongolia as ambassador (1957-1960). In 1960-1962 he headed the delegation to the International Atomic Energy Agency in Vienna. However, his constant criticism of Khrushchev cost him party membership in February 1962. He retired from politics and was reinstated as the party member shortly before his death in 1984.



По информации: Ламела: "Я - не Бэйл".
Copyright © RIN 2001-. Russia Russia site map Feedback